ad image
ad image
ad image

दिक्षा र रामविक्रम बने दशक कै उत्कृष्ट राइडर

0
Shares
दिक्षा र रामविक्रम बने दशक कै उत्कृष्ट राइडर

नेपालको मोटरसाइक्लिंग स्पोर्ट्समा दिक्षा श्रेष्ठ र रामबिक्रम थापा दशक कै उत्कृष्ट खेडाडी बन्न सफल भएका छन् ।

नेपाली मोटर साइकलिंग स्पोर्टस्लाई संसारमा चिनाउन महत्वपूर्ण योगदान पुर्याएको ठहर गर्दै नासा तथा मोटरसाईकल फेडरेशनले नेपाली मोटर स्पोर्टस्को पहिलो दशकमा योगदान पुर्याउने खेलाडीहरु मध्येबाट दुई जना राइडर्स छनौट गरि गत २३ डिसेम्बर २०१७ का दिन काठमाडौंमा ती खेलाडी द्वयलाई दशक कै उत्कृष्ट राइडर्स घोषणा गरेको हो ।


गत २३ र २४ डिसेम्बर २०१७ मा काठमाडौंमा संम्पन्न भएको मोटरसाईकलिंग सम्मेलनमा नेपाल ओलम्पिक कमिटीका अध्यक्ष माननीय जीवनराम श्रेष्ठले दुवै खेलाडीहरुलाई पच्चीस( पच्चीस हजार रुपैंया नगद, तथा प्रमाणपत्र र शिल्ड प्रदान गरे । उनीहरु बिगतका केहि वर्षदेखिबाट मोटर रेसिंग क्षेत्रमा आफ्नो पहिचान बनाउदै आईरहेका कुशल खेडाली हुन् ।

नेपाली मोटर स्पोर्टस्को क्षेत्रमा रहेका अनगिन्ती कुशल राईडर्स, ड्राइभर्स् मध्येबाट रामविक्रम र दिक्षा नमूना बनेर उदाएका छन् ।

धुलिखेल निवासी २० वर्षीय खेलाडी दिक्षा श्रेष्ठले मोटरस्पोर्ट्समा निकै ख्याती कमाई सकेकी छिन् । राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय खेलहरुमा समेत सहभागीत जनाईस्केकी दिक्षा होन्डा दिवा कप २०१३ मा प्रथम, रेसमाण्डु २०१४ मा प्रथम, रेसनारि २०१६ र २०१७ को विजेता हुन् भने मलेसियामा आयोजित एसिया कप अफ रोड रेसिंग २०१६ को सहभागी समेत हुन् । स्नातक तहमा अध्यनरत दिक्षा श्रेष्ठले मोटर स्पोर्ट्समा देखाएको कौशलताले मोटर स्पोर्टस्मा उनको भविष्य उज्वल देखिन्छ्र ।


त्यसैगरी रामबिक्रम थापा पनि मोटरस्पोर्ट्स क्षेत्रमा चर्चित छन् । उनी रेसमाण्डु १,२,३,४,५ का सहभागी खेलाडी हुन् भने रेसमाण्डु ४ का बिजेता पनि हुन् । साथै रेसमाण्डु ५ को नेशनल क्याटागोरीमा पाचौं स्थान प्राप्त गरेका थिए । थापाले एसिया कप अफ रोड रेसिंग जस्ता अन्तराष्ट्रिय खेलहरुमा पनि सहभागिता जनाएका छन् । हालै भारतमा सम्पन्न एसिया कप अफ रोड रेसिंग २०१७ मा सहभागी भएर उनले नेपाललाई तेस्रो स्थान समेत दिलाउन समेत सफल भएका छन् ।
ख्यालख्यालैमा नेपाली मोटर स्पोर्ट्सले १ दशकको यात्रा सुरु गरेको छ अर्थात् ९ वर्ष पुरा गरेको छ । सामान्य मनोरञ्जन यात्रा, पर्यटन प्रवद्र्धन तथा कम्पनीको प्रवद्र्धनका लागि मात्र भैरहेको नेपाली मोटरिंग एकैपटक साहसिक स्पोर्ट्स , साहसिक पर्यटनको मूल आधार तथा कला , साहित्य र समाज सेवाको संयोजकको रुपमा समेत उदाएको छ । २०६५ सालमा नासाको स्थापना हुदा कुनै चर्चा परिचर्चा र स्थान ग्रहण गर्न नसकेको मोटर स्पोर्ट्स आजको दिनमा नेपालमा मात्र नभई संसार मै चर्चाको शीखर चुम्दै छ । त्यसको श्रेय नासाका अफिसियल तथा प्राविधिकलाई त जान्छ नै तर त्यो भन्दा ठुलो योगदान नेपाली राइडर्स् ड्राइभर्स ले गरेका छन् ।
आज दिक्षा श्रेष्ठ, अमन चौधरी, रामबिक्रम थापा, उपेन्द्र प्याकुरेल, आसिक लामा तथा प्रत्यूष कुईकेल जस्ता खेलाडीको श्रम, सीप, साहस र सिर्जनामा अडेको मात्र होइन सुरक्षित् रुपमा गुडेको पनि छ नेपालको मोटर स्पोर्ट्स । हो तिनै राइडर्सलाई बिर्सने कुरा कल्पना भन्दा बाहिरको रह्यो । किनकी उनीहरुले नै आफूलाई त्यो स्थानमा उभ्याएका छन् जुन स्थानबाट नेपाली मोटर स्पोर्टस्ले आफ्नो पहिचानलाई विश्वव्यापी बनाउने निश्चित प्राय छ ।

१४ पुष २०७४, शुक्रबार २२:५९ मा प्रकाशित
ad image